ChatGPT a další AI nástroje: Jak mění obsahový marketing?
Umělá inteligence mění svět a přináší změny do obsahového marketingu. AI nástroje, jako je ChatGPT, umožňují automatizovat, optimalizovat a zefektivňovat procesy, které dříve zabíraly mnohem víc času. Podívejte se, jak můžete AI využít nejen k vytváření hodnotného obsahu!
Chatbot ChatGPT byl spuštěn v listopadu 2022. Během 2 let své existence zasáhl skoro všechna odvětví a stal se každodenním asistentem jak pro běžnou populaci, tak pro odborníky od psaní kódu, přes administrativu až po interiérový design. Jelikož může být využíván třetími stranami, stal se také součástí mnoha softwarů vč. internetových vyhledávačů.
Každý sice ví, že AI nejvíc vyniká v automatizaci tvorby textového a vizuálního obsahu, ale už méně lidí si ji spojí třeba s kvalitní analýzou dat nebo předvídáním nadcházejících trendů. Přináší revoluci také v přístupu k zacílení kampaní nebo v komunikaci se zákazníky.
1. Automatizace tvorby obsahu
AI nástroje, jako ChatGPT nebo méně známý Jasper AI, určený přímo pro marketéry, dokáží generovat textový obsah pro různé platformy. Jejich nástroje zjednodušují samotné psaní, ale také analyzují data, trendy i klíčová slova, což umožňuje tvořit relevantní obsah zaměřený na konkrétní publikum.
Co vám mohou nabídnout v jednotlivých oblastech tvorby?
Text
- AI copywriting – Generování dlouhých odstavců textu na zadané téma usnadňuje tvoření webových stránek nebo kampaní, článků na blog, newsletterů, popisků zboží i reklam nebo textů na sociální sítě, včetně vhodných emoji a hashtagů.
- Korektura obsahu – Pokud do ChatGPT zadáte požadavek na opravu nebo vylepšení vámi napsaného textu, snadno jej vyladíte do poslední chybičky. AI buď celý text sama přepíše, a nebo vypíše seznam všech chyb k opravě.
- Případové studie a reference – Strukturování a psaní příběhů zákazníků, které ukazují přínosy vašeho produktu nebo služby.
- Tvorba scénářů pro videa – Pokud do chatu zadáte požadavky na cílovou skupinu, umístění videa (např. YouTube nebo sociální sítě) a popíšete, co se na videu má dít, GPT vám vytvoří návrh scénáře. Zároveň přinese nápady na poutavé intro/outro, vypíchne hlavní body a navrhne vhodnou výzvu k akci.
- E-knihy – Psaní a editace dlouhých textů, které podrobně vysvětlují určité téma. Pomoc s výzkumem a sestavováním obsahu tak, aby působil důvěryhodně například přidáním relevantních dat, citací a příkladů.
- Kontrola stylu – Pro marketingové materiály je důležité zachovat stejný styl a tonalitu napříč celou komunikací značky. Pokud si nejste jistí, můžete své texty nahrát do ChatGPT a nechat je zkontrolovat podle zadaných kritérií.
- SEO optimalizace – GPT pro vás zvládne text připravit také s ohledem na vhodná klíčová slova, pomůže se strategií podporující organické vyhledávání a s optimalizací nadpisů či meta popisků.
Grafika
Jen s malou námahou si můžete připravit i různé typy vizuálního obsahu. Například přes nástroj DALL-E, který je součástí ChatGPT, máte opravdu mnoho možností pro vytváření grafických prvků, jako třeba:
Bohužel stinnou stránkou vytváření grafiky přes AI jak v DALL-E, tak například v dalším oblíbeném grafickém nástroji Modjourney, je zatím chybné vizuální vykreslení textů. Ve většině případech dojde k vygenerování nepoužitelných výsledků. Řešením je tedy buď navrhovat vizuály bez textů, nebo text následně doplnit ve vlastním grafickém editoru.
Videa
A konečně se dostáváme k nejsložitější oblasti. Na tvorbu videí, většinou na základě textového scénáře, se zaměřují specializované nástroje, jako je například Pictory.ai, Synthesia, InVideo a další.
ChatGPT už ale dnes také zvládne pracovat s většinou běžných video formátů, jako je MP4, MOV, AVI, WMV, WebM a jiné. Výhodou je, že dokáže mezi sebou jednotlivé formáty i převádět, nebo video přizpůsobit podle požadavků na kvalitu a velikost. Zvládne také:
- Střih a ořez – Odstranění nežádoucích částí nebo úprava délky videa.
- Přidání textu a titulků – Vložení popisků, nadpisů nebo titulků.
- Přidání základních efektů a přechodů – Jednoduché vizuální úpravy a plynulé přechody mezi klipy.
- Úpravy zvuku – Odstranění šumu, vyvážení hlasitosti nebo přidání hudby na pozadí.
- Změny rozlišení a formátu – Přizpůsobení videa pro různé platformy, jako jsou sociální sítě nebo web. Jednoduše tak například z videa na šířku uděláte video na výšku vhodné pro Instagram.
2. Personalizace a segmentace
Díky umělé inteligenci můžete jako marketéři v rámci obsahu udělat ještě jeden další krok – přizpůsobit ho různým segmentům svého publika.
AI umí na základě zadaných dat analyzovat chování vašich zákazníků, jako jsou jejich nákupy, zvyky nebo reakce na kampaně, a tím poskytuje užitečné informace pro další vytváření obsahu, který jim pak padne jako ulitý.
Přístup k neomezenému množství dat a schopnost vytvářet personalizovaný obsah znamená, že reklamní kampaně mohou být efektivnější, protože vytvoří komplexnější uživatelský zážitek.
3. Chatboti a automatizovaná komunikace
Protože stále platí rčení, že „čas jsou peníze“, další přirozenou součástí AI, která se ve firmách rychle prosazuje, jsou chatboti. Těmito užitečnými asistenty lze obohatit váš web, a tak zefektivnit komunikaci se zákazníky, protože bude dostupná nonstop.
Chatboty na svých webech můžete nastavit například tak, aby odpovídali na časté dotazy, poskytovali informace o produktech nebo nabízeli doporučení produktů a služeb pro konkrétní typ zákazníků. Mohou ale sloužit třeba také jako podpora prodeje a pomoci s upsellem nebo cross-sellem produktů.
Po zavedení AI asistentů mohou odpadnout na webech celé obsahové sekce poraden či nejčastěji pokládaných dotazů (FAQs). Zákazníci přitom dostávají rychlé a přesné odpovědi bez čekání, což vede ke zlepšení celé zákaznické zkušenosti.
Live chat pro Shoptet, ale i jiné e-commerce platformy, si můžete nastavit například pomocí Smartsupp.
4. Analýza dat a predikce trendů
Bez vyhodnocování by žádný firma fungovat nemohla. Často je ale oříšek se v obrovském objemu dat vyznat. Díky AI je můžete analyzovat výrazně rychleji, což umožňuje marketingovým pracovníkům lépe porozumět chování svých zákazníků a předpovídat jejich budoucí potřeby.
Při vytváření obsahových plánů si můžete přes ChatGPT také zjistit, jaké články a témata jsou zrovna v oblibě, a podle toho upravit svou strategii. Identifikace aktuálních trendů a předpověď těch budoucích vám může výrazně usnadnit každodenní plánování a rozhodování.
Pokud vás zajímá strukturovanější analýza dat, než jsou pouhé výstupy z ChatGPT, můžete se podívat třeba na specializované nástroje jako HubSpot, nebo se zaměřit na AI integrace pro Google Analytics.
Budoucnost je teď
Automatizace a umělá inteligence dnes umožňují firmám dosáhnout úrovně efektivity a přesnosti, o kterých se nám dřív jenom zdálo. To, co nám kdysi připadalo jako sci-fi – od autonomních vozů až po další průkopnické projekty Elona Muska – je dnes realitou. Stejně tak i v obsahovém marketingu přináší AI zásadní změny, kde automatizace pomáhá firmám snižovat náklady a vytvářet lépe cílený obsah.
Pro úspěch je ale klíčové spojit automatizaci s lidským zdravým úsudkem a kreativitou, která dodává obsahu originalitu. Kombinace know-how odborníků a AI nástrojů umožňuje efektivně reagovat na trendy, ale vyžaduje také neustálé sledování výsledků a optimalizaci strategií. Zavádění AI tak není jednorázovým krokem, ale průběžným procesem, který se musí přizpůsobovat neustálému vývoji digitálního světa.